خيز ايران براي توسعه نيروگاه هاي ذغال سنگ سوز

یک مقام رسمی در سازمان توسعه برق ایران گفت، ایران قصد دارد نیروگاه های با سوخت زغال سنگ برای تولید برق را گسترش دهد.

مهندس «مصطفی علی ربانی» در گفت‌و‌گو با پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون) گفت: در زمان حاضر بسیاری از کشورهای جهان همچون چین، ژاپن، آمریکا، روسیه و اروپایی و آفریقایی بار اصلی خود را با ذغال سنگ تامین می‌کنند، اما در ایران به دلیل فراوانی گاز طبیعی و همچنین تامین سوخت نیروگاه‌ها از طریق سوخت‌های فسیلی چندان وارد بحث ذغال سنگ نشده‌ایم.

وی افزود: در سال‌های اخیر به دلیل افزایش قیمت سوخت‌های فسیلی و سهولت صادرات آن معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور و وزارت نیرو به این نتیجه رسیدند که ما باید ذغال سنگ را وارد سبد انرژی کشور کنیم و ساخت اولین نیروگاه بخاری ذغال سنگ‌سوز در طبس کلید خورد.
ربانی ادامه داد: با مطالعه‌های صورت گرفته در طبس بیش از یک میلیارد تن ذغال سنگ حرارتی داریم که می‌توانیم از آن برای سوخت نیروگاه استفاده کنیم.

وی با بیان این که در طبس در حال ساخت دو واحد 325 مگاواتی جمعا 650 مگاوات نیروگاه را هستیم، ابراز امیدواری کرد: با بهره‌برداری از این نیروگاه و بومی شدن فناوری آن قطعا کشور به سمت نیروگاه‌های بخاری ذغال سنگ‌سوز می‌رود.

ربانی با اشاره به این که نیروگاه‌های بخاری ذغال سنگ‌سوز در برخی از نقاط دنیا در داخل شهرها واقع شده‌اند که برای جلوگیری از آلودگی آن تجهیزات حذف آلودگی بر نیروگاه نصب می‌شود، گفت: ما نیروگاه ذغال سنگ‌سوز طبس را در کویر طراحی کرده‌ایم، اما در همان جا نیز سامانه حذف آلودگی برای آن پیش‌بینی شده و هیچ‌گونه آلودگی ندارد.
وی تصریح کرد: پول سوخت گاز طبیعی برای هر کیلووات ساعت انرژی الکتریکی حدود 12 سنت است، در حالی که این رقم با ذغال سنگ به حدود 5 سنت کاهش می‌یابد که صلاح است برای تولید برق از این سوخت استفاده شود.

وی اظهار داشت: تجهیزات اصلی این نیروگاه را مپنا تامین می‌کند که به دلیل برخی محدودیت‌های بین‌المللی ال‌سی آن هنوز باز نشده، ولی در آستانه گشایش است.

وی خاطرنشان کرد: کارهای ساختمانی و تجهیزات جانبی که تولیدکنندگان داخلی تامین می‌شود در حال اجراست و تاکنون 25 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و به محض تامین تجهیزات اصلی جهشی در پیشرفت طرح صورت می‌گیرد.

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *